Stojan na liniový laser

Pro ušetření práce na stavbě jsem si poořídil liniový stavbení laser (Extol Premium 8823300). Přesnost velmi dobrá, viditelnost paprsku taky super. Jen už se mi nechtělo utrácet za stativ, který mi připadal dost nepraktický - příklad: pokud budu potřebovat laserovou linii promítnout cca 15 či 25 cm od země, tak je stativ k ničemu, protože jeho minimální výška je cca 40 cm. Proto jsem se rozhodl udělat si sám svůj stojan.

Materiál

  • Plechový trojúhelník, strana cca 16 cm, výška plechu cca 5 mm, v rozích díry se závity M8, uprostřed díra se závitem M16.
  • Závitová tyč M8, spojovací matice M8 a nízké matice M8.
  • Co nejdelší šroub s celým závitem M16, matice M16.

Postup

Ustřihnutí plechu a vyřezání závitů jsme nechal zkušenějším. Závitovou tyč jsem nařezal na 3x 16cm, 3x 9cm a 3x 8cm. Na 16 a 8 cm dlouhé kousky jsem na konce navařil spojovací matice. A to je vše.

Použití

Použití je pak už snadné: Podle aktuální potřeby výšky laseru si připravím podklad (kvádr Ytongu, stavební koza atp.), přiblížení se výšce provedu spojovacími nožkami ze závitové tyče a finální doladění výšky středovým šroubem. Důležité je všechny spoje dotáhnout kontramaticemi, aby se nic nepohnulo. Drobnou nerovnost už srovná samonivelační mechanismus stavebního laseru, otáčení kolem dokola zajistí otočný podstavec (součást laseru).