Stavební koza

Protože plánuji stavbu domu svépomocí a protože mi zbyly nějaké trubky ze starého plotu, tak jsem se rozhodl z nich vyrobit dvě stavební kozy. Zjišťoval jsem jaké rozměry má koza mít a našel jsem spousty variant. Od velkých (výška až 180 cm a šířka 140 cm) až po hodně malé a různě skládací a rozkládací.

Pro své potřeby jsem zvolil menší rozměry, aby kozy našly širší uplatnění. Tedy rozměry jsem volil tak, aby půdorysné rozměry nepřevyšovaly 80 cm (aby prošla běžnými dveřmi - dnes už na stavbě nejsou potřeba zbytečně široké kozy, ale spíše užší, aby šly použít i např. v užších místech, jako jsou WC, chodby a spíže) a výška až cca 150 až 160 cm, nižší výšky jsou buď vodorovné vzpěry, nebo nastavitelný výsuv. Svůj postup vám zde popíšu, abyste se mohli případně inspirovat.

Pomocná deska pro svařování a řezání

Připravil jsem si na zbytku staré kuchyňské desky matrici, kam se vložily trubky, nařezaly, svařily a zase zařízly. Rozměry jsou níže na obrázku, červenými puntíky jsou zvýrazněna místa, kde byly zatlučeny hřebíky, které vymezovaly prostor pro trubky.

Postup

Do připravené desky jsem zasadil svislou trubku a na trubkách pro nohy jsem naznačil úhel u trubky pro uříznutí. Zbytek jsem nechal přes desku přečnívat a až po svaření stojky jsem podle desky přečnívající konec nohy uříznl a tak zajistil dostatečnou přesnost. Před svařováním jsem vždy trubku zmáčkl ve svěráku a pak bruskou vybrousil rádius, aby spoj k sobě co nejvíce přilehl a šel dobře svařit.

Po svaření stojek jsem postupoval jejich svařením k sobě pomocí vodorovných trubek, přičemž je potřeba kontrolovat, aby vzdálenost stojek byla stejná nahoře i dole, aby pak šla koza vysunovat. V tuto chvíli už dílo začínalo připomínat stavební kozu. Následovalo svaření výsuvné části, po 20 cm vyvrtání dír pro výsuv (k zajištění používám šrouby M10 s křídlovými maticemi) a pak přivaření podložek pod nohy (aby se nebořily do měkého podkladu) a bezpečnostních výčnělků (aby deska z kozy nesklouzla dolů).

Stavební kozy jsem svépomocí měl hotovy za tři večery, kupoval jsem pouze šrouby a matice pro zajištění, spotřebu řezného a brusného kotouče a elektrod nepočítám. Přestože se stavební kozy dají koupit jsem rád, že jsem si je vyrobil, hlavně kvůli jejich kompaktním rozměrům. Trochu jsem měl obavy ze stability, ale nakonec je stavební koza stabilnější, než jsem sám předpokládal.